En İyi Havuz Asansörü Nasıl Seçilir?

23 Şubat 2020 Pazar

En İyi Havuz Asansörü Nasıl Seçilir?

Havuz asansörleri, bir havuza veya spa ya giremeyen sınırlı hareket kabiliyeti veya engeli olan insanlar için tasarlanmış yardımcı su erişim cihazlarıdır.

•    Havuz asansörü seçerken dikkat edilecek özellikler nelerdir?

Engellilik durumu: hafif mi şiddetli mi?

Tüm havuz asansörleri, havuzun içine ve dışına transfer desteği sunar. Hafif engelleri olan bireyler için, baş veya ayak destekleri gibi ek destek ekipmanları havuza giriş ve çıkış için gerekli olmayabilir.


•    Havuz Lifti Portatif mi yoksa Sabit Kurulum mu Olmalı?

Sabit Havuz asansörleri, halka açık havuzlarda sıklıkla ve güvenle kullanılan bir kaynak olmasına rağmen, bazı müşteriler kalıcı kurulum gerektirmeyen bir havuz asansörünü tercih edebilir. Bu kişiler sıklıkla kullanılmadıklarında taşınabilecek ve depolanabilecek asansörleri seçerler.

Yarı Portatif Sabit Havuz Asansörleri, tek seferde sabitlenmiş bir yere kurulabilen ve daha sonra başka bir yere de sabitlenebilir bir ünite de  tercih edilebilmektedir.

•    Havuz Asansörleri Tasarımı Basit mi yoksa Karmaşık mı Olur?

Engelli Havuz asansörleri çeşitli tarzlara sahiptir ve birçoğu, havuz çevresinin huzurunu ve estetiğini etkilemeyen yer kaplamayan şık ve düşük profilli seçeneklerdir.

Diğer havuz asansörleri, doğaları gereği, biraz daha fazla yer kaplar. Döner sistemler ve asansör montaj kalıcılığı gibi tasarım detaylarının tümü havuz asansörünüzün estetiğini göz önüne aldığınızda dikkat edilmelidir. Asansör kullanırken daha fazla destek isteyen bireyler için, görsel olarak tercih edecekleri gibi ek özellikleri de göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

•    Havuz Asansörlerini Çalıştıran Güç Kaynakları Nasıldır? 

Havuz asansörünüzü çalıştıran güç kaynağını belirlerken üç seçenek vardır: manuel havuz liftleri (el yardımı ile ) ,hidrolik havuz liftleri (havuzdan su basıncı kullanan) ve akülü çalışan  havuz liftleri

Taşınabilir engelli havuz asansörleri, bağımsız tasarımları nedeniyle daima bataryayla çalışır ve bir güç kaynağına takıldığında kullanımlar arasında şarj olur. Kalıcı asansörler, manuel güç kullanarak tamamen birkaç çalışma seçerek, su veya akü ile çalışır.

Havuz asansöründeki bataryaların bakımı uygun şekilde yapılırsa 5 yıla kadar sürebilir.

•    Havuz asansörüne kimin ihtiyacı vardır?

Engelli Havuz liftleri, su terapisini kolaylaştırmak için mükemmel bir araçtır.

Su terapisi, rehabilitasyon çabalarını engelleyen yerçekimi kuvvetlerini ortadan kaldıran ve hastaların daha iyi hareket açıklığı, yaralanmadan daha hızlı rehabilitasyon ve hassas eklem ve kaslar arasında iltihaplanmanın azalmasına neden olan su bazlı bir egzersiz şeklidir.

Bu olağanüstü terapiye erişim, havuz asansörlerinin gelişiyle devrim yarattı. Farklı havuz asansörü modelleri çeşitli derecelerde yardım sağlar. Bazıları bağımsız kullanım için basit ve kullanımı kolay el kontrolü ile sağlanırken, diğerleri bir bakıcının yardımına ihtiyaç duyar.

Su tedavisi çeşitli insanlar için son derece faydalıdır. Buna artrit ve eklem ağrısı, diz, ayak, ayak bileği veya omurilik yaralanmaları ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları olan kişiler dahildir.

Bu terapi şekli aynı zamanda düşük etkili bir kardiyovasküler antrenman isteyen veya dengesini ve yürüyüşünü iyileştirme isteyen kişiler için idealdir.


•    Havuz asansörleri hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Yeni başlayanlar için, engelli havuz asansörlerinin nasıl çalıştığını anlamak, sizin için doğru olanı seçmenize yardımcı olacaktır! 
Havuz asansörleri güvenli ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bazı asansörler bir bakıcının yardımını içeren bir el yardımı sistemi ile çalışmaktadır.

Hem portatif hem de sabit havuz asansörlerinin doğru montajı ve kurulumu zor olabilir, bu nedenle profesyonel yardım almanızı öneririz.

Tüm havuz asansörleri dayanıklı koltuklara sahiptir; sert ve modüler plastikten yapılmıştır. Başlıklar, ayak dayama yerleri, kol destekleri ve bel destekleriyle kişinin ihtiyacına göre kolayca özelleştirilebilir.

Havuz asansörünün çeşitliliği temel olarak asansör kolu tarafından belirlenir. Kaldırma kolu sizi - askı koltuğuna veya modüler form koltuğuna otururken - kıyıdan suya aktarmaktan sorumludur.

Sizin için doğru olanı seçerken, farklı özellik gösterme eğiliminde olduklarından, havuz asansörünün taşıma ağırlık kapasitelerinin de dikkate alınması hayati önem taşır.

İnsanları havuza transfer etmek için artık oteller, topluluk havuzları, spa merkezleri, sağlık merkezleri ve tatil köylerinin sabit veya taşınabilir bir havuz asansörü sağlaması gerekmektedir.

Dünyada ADA standartlarına uyumlu asansörlerin çoğu ya elektrikle ya da akü ile çalışır. Bununla birlikte, bir el yardımı kullanarak çalışan manuel havuz asansörleri tipik olarak ADA standartlarına uyumlu değildir.

•    Evde bir havuz asansörüne ihtiyacım var- fakat hangi özellikler daha önemlidir?

Havuz asansörlerine gelince, daha basit daha iyidir.

Öncelikle, asansörünüzün sabit mi yoksa taşınabilir mi olacağına karar vermelisiniz ve ardından manuel, pille çalışan veya hidrolik arasında seçim yapmalısınız. Ayrıca, kaldırma kolunun dönme aralığının sizi su içinde başarıyla destekleyebildiğinden emin olmak için havuzunuzun açıklık yüksekliğini bilmeniz gerekir.

Önerdiğimiz birkaç özel kullanımlı havuz asansörü yer altı veya yer üstü havuzlarına ve spa'larına erişim sağlayacaktır. Çoğu, botla, balık tutma ve diğer göl aktivitelerine erişim sağlamak için bir iskelede kullanılabilir.

Sabit asansörler biraz daha az yönlüdür, ancak çok daha fazla ağırlık sınırına sahiptir- genel olarak 200kg’a kadar taşımaktadır. 

Taşınabilir asansörler daha çeşitlidir; genellikle tekerlekler üzerinde bulunurlar ve kullanılmadıklarında havuz kenarının estetiğini sağlayarak çıkarılabilirler.

Taşınabilir asansörler daha az ağırlık sınırına sahiptir ve genellikle 120kg’a kadar destek sağlar.


•    SGK Sosyal Sağlık Güvencesi -Devlet Desteği veya özel sigortalar havuz asansörlerinin maliyetini kapsıyor mu?

Sosyal Sağlık Güvencesi SGK-Devlet Desteği genellikle engelli manuel ve akülü sandalye, ortez-protez cihazlarının ödemelerini kapsarken, su terapisi söz konusu olduğunda, bir ev içi engelli veya yaşlı havuz asansörünün ödemesini yapmamaktadır.

Yardımcı ekipman alımı, engelliler için daha iyi bir yaşam kalitesine doğru ilk adım olabilir. Yüzme ve su terapisi sevincini yaşamak için kapıyı açabilir.


Yazıyı Hazırlayan ve Sunan;

Nilay ÖZTUNALI
T.C. Sağlık Bakanlığı 
Engelli Erişim Uzmanı
 Diğer Haberler